Terapia manualna i masaż

Wszystkie formy masażu i terapii dostępne również z dojazdem do domu !

 


Masaż ciepłym woskiem świecy  

Świeca w składzie posiada tylko 4 składniki: Masło Shea (Karite), Olej kokosowy, Witaminę E oraz olejki eteryczne.

Masło karite intensywnie nawilża, zapobiega utracie wody przez skórę. Dzięki niemu skóra jest miękka i odżywiona.
Przyśpiesza regenerację i zapobiega starzeniu się.
Posiada niezwykłe właściwości odmładzające i kojące, które wykorzystywane były już od niepamiętnych czasów.
Goi rany i zmiękcza skórę, a poza tym posiada witaminy E i F. Potwierdzone naukowo zalety shea to wysoka skuteczność liftingująca, duża stabilność, szybkie wchłanianie.
Przywraca elastyczność i jest dobrym składnikiem na rozstępy, cellulit i wysuszenie skóry. Masło jest naturalnym filtrem słonecznym UVA i UVB, chroni przed czynnikami atmosferycznymi oraz zanieczyszczeniami powietrza i wody.
Olej kokosowy intensywnie nawilża skórę i ją regeneruje.

Twoja skóra może być idealnie gładka i nawilżona !
o wyboru zapach piżma albo pomarańczy i wanilii.

Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli głaskanie  

 

Masaż gorącymi kamieniami    

Masaż gorącymi kamieniami ma działanie relaksacyjne, witalizujące i lecznicze na cały organizm, doskonale likwiduje wszelkie spięcia i bóle mięśni, zwłaszcza po długim wysiłku fizycznym.


Połączenie ciepłych kamieni bazaltowych z odpowiednimi technikami masażu relaksacyjnego, masażu limfatycznego i akupresury jest zbawienne dla zmęczonego, zestresowanego ciała i umysłu współczesnego człowieka, relaksując i regenerując całe ciało i umysł. Zastosowanie wyjątkowego ciepła kamieni poprawia krążenie i metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn.

W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Reakcja ta wpływa tym samym na ogólne rozluźnienie. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie stresorów.

 

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.

Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż relaksacyjny-antystresowy

Delikatny masaż posiadający wspaniałe właściwości odstresowujące i relaksacyjne. Pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu i wsłuchać się w świat własnej, wewnętrznej muzyki. Zostawia niezapomniane uczucie lekkości i pełnej harmonii. Masaż ten ma przede wszystkim zastosowanie przy redukcji napięć oraz stresu. Stres atakuje zarówno małe jak i duże partie mięśni, osłabiając nie tylko ogólne krążenie, ale także cały układ limfatyczny, który jest oparty na regularnych skurczach mięśni. Usztywnienie ich przez podwyższony tonus mięśniowy osłabia także układ odpornościowy, limfa zaczyna trudniej krążyć. Nadmierne rozbudowanie niektórych mięśni, a także usztywnienie ich w wyniku oddziaływania chronicznego stresu wpływa nie tylko na sposób poruszania się, ale jednocześnie zmniejsza się elastyczność oraz gracja ciała. Celem tego masażu jest zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Szczególnie przydatny po długotrwałym wysiłku fizycznym, jaki i psychicznym.

Masaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny - inaczej zwany masażem limfatycznym służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia obrzęku. Drenaż limfatyczny wpływa  korzystnie na przepływ chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, zapalnych, usprawnienie transportu soli mineralnych i wody oraz procesów immunologicznych. Polega na masażu przy użyciu technik głaskania, rozcierania i ugniatania w taki sposób aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych. 


Masaż wyszczuplający

Masaż wyszczuplający to forma masażu dzięki której tkanki, przede wszystkim tkanka łączna, uzyskują większe napięcie. Uzyskujemy przez to efekt estetyczny - mniejszej objętości tkanek. Jest bardzo pomocny przy odchudzaniu, zapobiega powstawaniu fałdów skórnych - uzyskujemy jędrną tkankę skórną. Dzięki wykorzystaniu specyficznych chwytów masażu następuje rozbicie tkanki tłuszczowej i  modelowanie sylwetki. Następuje przyspieszenie procesów metabolicznych, zachodzących w komórkach pod wpływem masażu oraz przyspieszenie spalania tłuszczy. Efekt modelowania można zwiększyć przez detoksykację i zastosowanie preparatów do modelowania sylwetki ciała.  Masaż wyszczuplający wykonywany jest w oparciu o całościowy masaż leczniczy, łącząc w sobie techniki masażu klasycznego, izometrycznego i punktowego. Polecany jest  szczególnie w celu likwidacji tkanki tłuszczowej z okolic ud, bioder i pośladków, przyczyniając się również do ogólnego spadku wagi.

 

Masaż czekoladowy

Działa relaksująco i odprężająco. Usuwa wolne rodniki, uelastycznia skórę uwalniając hormony szczęścia (endorfiny) skutecznie poprawia nastrój. Bogaty w wit. E, fosfolipidy i fitosterole. Znakomicie pielęgnuje skórę.

Jego wyjątkowe właściwości znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry:

- odżywia

- zmiękcza i uelastycznia

- poprawia ukrwienie, dotlenia

- usuwa wolne rodniki

- regeneruje zmęczoną cerę

- pomaga w redukcji zmarszczek

- utrwala letnią opalenizę

Bardzo dobrze nawilża i wygładza skórę nadając jej świeży, zdrowy wygląd. Polecany jest do skóry suchej, normalnej oraz starzejącej się. Skóra uwalnia hormony szczęścia tzw. endorfiny, a to daje efekt odprężenia i rozluźnienia. Poprawia nastrój i łagodzi stresy.

 

Masaż kokosowy

Wspomaga naturalną równowagę skóry. Łagodzi objawy związane z łuszczycą, zapaleniem skóry i egzemą. Zmiękcza skórę zapobiegając jej przesuszeniu oraz łuszczeniu się. Zapobiega zmarszczkom, obwisłej skórze oraz plamkom na ciele. Sprzyja zdrowemu i promiennemu wyglądowi skóry. Jest naturalnym filtrem i dostarcza ochronę przed szkodliwymi skutkami ultrafioletowego promieniowania słonecznego. Olej kokosowy przynosi relaks i znacznie poprawia stan skóry. Polecany jest zwłaszcza do skóry  bardzo suchej, wrażliwej, ze skłonnościami do pękania, jak również dla skóry dojrzałej, zaniedbanej, uszkodzonej przez słońce. Jest niezastąpiony przy atopowym zapaleniu skóry. Ma działanie "chłodzące" i uspokajające.

 

Masaż z armomaterpią

MELISA

Olejek melisy lekarskiej działa zbawiennie na skórę, ma działanie tonizujące i relaksujące. W aromaterapii melisa stosowana jest jako doskonały środek na bezsenność, działa uspokajająco i odprężająco.

 

LAWENDA

Olejek eteryczny lawendy lekarskiej zawiera największą ilość estru działającego odprężająco i uspokajająco na psychikę człowieka. Działa tonizująco i stymulująco na centralny układ nerwowy. Ma działanie antyseptyczne oraz przyśpiesza gojenie się ran, po których nie pozostają blizny.

 

POMARAŃCZA

Olejek eteryczny pomarańczowy ma działanie uspokajające, antydepresyjne, usuwa stany lękowe, napięcia i nadpobudliwość. Ułatwia zasypianie przy bezsenności.


Diagnoza i terapia tkanek miękkich

Terapia manualna tkanek miękkich polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik manualnych w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta. Składa się z oceny funkcjonalnej pacjenta, oceny układu mięśniowo-powięziowego i zastosowaniu odpowiedniej terapii w różnych jednostkach chorobowych. Może być stosowana samodzielnie, bądź jako uzupełnienie innych form terapii. 

Dysfunkcje narządów ruchu najczęściej są wynikiem przeciążeń, urazów, mikro urazów bądź zapalenia stawu, nerwu lub mięśnia, albo wszystkich tkanek jednocześnie. Jeżeli wykonując testy różnicujące stwierdzimy, że ruchliwość jest ograniczona poprzez napięte lub skrócone okołostawowe tkanki miękkie lub dolegliwości bólowe wynikające z ich stanu patologicznego, wówczas prowadzimy terapię tkanek miękkich.

Terapia tkanek miękkich dotyczy leczenia oraz profilaktyki odwracalnych dysfunkcji stawów, mięśni, ścięgien, wiązadeł. Terapia tych struktur to zbiór technik, dzięki którym możemy uzyskać ich rozluźnienie i powrót do fizjologicznego napięcia.

Metoda diagnozowania i terapii tkanek miękkich zawiera elementy wielu szkół i metod Terapii Manualnej i masażu leczniczego, połączonych w logiczną i spójną całość.
Są to techniki wpływające na dysfunkcje i urazy tkanek miękkich (mięśni, powięzi, więzadeł, ścięgien). Do metod leczniczych z tego zakresu zaliczamy:


Techniki Energizacji Mięśni – metody wykorzystujące napięcie mięśni pacjenta w celu likwidacji zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Wskazania do stosowania tej terapii to hipertonia mięśniowa, przykurcze pochodzenia mięśniowego oraz łącznotkankowego, spastyka, osłabienie fizjologiczne mięśni, obrzęk miejscowy, zastój żylny, ograniczenie ruchomości stawów wynikające z dysfunkcji tkanek miękkich.
Mięśniowo-Powięziowe Rozluźnianie – Powięź to błona zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która otacza ciało pod skórą, powleka mięśnie szkieletowe i łączy je w grupy czynnościowe. Ograniczenia w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć w obrębie mięśni, stawów, ucisk na kości, nerwy, naczynia krwionośne powodując zaburzenia ich funkcji. Metoda ta polega na likwidowaniu ograniczeń wykorzystując tzw. fenomen rozluźniania.
Techniki aktywnego rozluźniania – to techniki koncentrujące swoją uwagę na likwidowaniu nieprawidłowości w obrębie tkanki miękkiej takich jak: zrosty, sklejenia, nadmierny tonus mięśniowy, przykurcze mięśniowe i łącznotkankowe.
Dysbalans mięśniowo-powięziowy – jest to analiza funkcjonalna pacjenta - badanie dotyczy oceny równowagi mięśniowej poprzez analizę postawy ciała, identyfikacje asymetrii, napięcia mięśnia oraz diagnozy zaburzonych stawów.
Terapia Punktów Spustowych (TPs) – są to określone wrażliwe punkty leżące w obrębie hipertonicznych tkanek. W miejscu aktywnego punktu spustowego wyczuwamy palpacyjnie zgrubienia, które mogą na skutek ucisku dać ból promieniujący. Przyczynami powstania punktów spustowych mogą być m.in. - chroniczne mikrourazy, urazy, niewydolność mięśniowa, zaburzenia układowe, zaburzenia pooperacyjne, stres i napięcie mięśniowe.

 

KINESIOLOGY TAPING

Dysfunkcje narządu ruchu są nierozerwalnie związane z zaburzeniami przesuwalności powięzi i tkanek miękkich. Umiejętność oceny tych zaburzeń jest podstawą do aplikacji plastra. Analiza problemu z jakim boryka się pacjent jest istotą kinesiology tapingu. Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego oddziaływanie na zmniejszenie nacisku ułatwi przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek. Dysfunkcje stawowe są w większości powodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień).


Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Polega ona  na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnych właściwościach. Terapia ta również  znajduje  doskonałe zastosowanie w sporcie i rehabilitacji. Plaster  przyklejony we właściwy sposób najczęściej w pozycji, w której skóra i powięź jest napięta tworzy pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenie krwi jak i limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem, oceną układu mięśniowo-powięziowego. Nie jest oparta na stosowaniu gotowych szablonów dla poszczególnych schorzeń.
Plastry są  dobrze akceptowane przez pacjentów, działają zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej, a efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu.

Podstawowe korzyści jakie można uzyskać poprzez zastosowanie kinesiology tapingu to:
– redukcja bólu,
– poprawa elastyczności mięśni i ich rozluźnienie,
– poprawa funkcji grup mięśniowych oraz zwiększenie zakresu ruchu,
– poprawa przepływu krwi i limfy
– poprawa propriocepcji (czucia głębokiego)


 Kinesiology taping ma zastosowanie m.in. w:
– bólach kręgosłupa (także w czasie ciąży),
– bólach kolana,
– dolegliwościach bólowych barku, 
– łokciu tenisisty,
– stanie po skręceniach i zwichnięciach stawów,
– dolegliwościach ze strony ścięgna Achillesa, obrzękach, niestabilnościach stawów,
– uszkodzeniach mięśni, więzadeł,
– poprawie propriocepcji (lepszej stabilizacji i koordynacji),
– usprawnieniu procesów gojenia po urazach i operacjach

Osobną grupę zastosowań stanowią:
– korekcje wad postawy
– blizny i krwiaki,
– wskazania do drenażu limfatycznego - zaburzenia krążenia chłonki, obrzęki - występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży
– podniesienie sprawności i wydolności, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu.